Adresář
V oblasti náhradní rodinné péče nabízíme:
> uzavírání dohod o výkonu pěstounské péče podle §47 b
> doprovázení náhradních rodin
> asistované kontakty
> podpora rodiny při přechodu dítěte z péče do péče
> odbornou pomoc a poradenství
> vzdělávání náhradních rodičů a odborníků, klubové aktivity
> tréninkové lekce na EEG biofeedbacku
> pomoc při zajištění krátkodobé péče o dítě
> facilitace případových konferencí
Amalthea pomáhá dětem v Pardubickém kraji žít v rodinách - vlastních, pěstounských nebo adoptivních.
Amalthea je nestátní nezisková organizace, která poskytuje sociální, vzdělávací, terapeutické a dobrovolnické služby v systému péče o rodinu a dítě, pomáhá rodinám řešit problémy tak, aby se předcházelo umísťování dětí mimo jejich vlastní rodinu, podporuje a doprovází náhradní rodiny.
Nezisková organizace, která se zabývá podporou náhradní rodinné péče v Libereckém kraji, zejména formou doprovázení pěstounských rodin, vzděláváním, poskytováním respitních služeb, terapeutické a psychoplogické pomoci.
Arkáda pořádá v oblasti náhradní rodinné péče programy přípravy pro budoucí osvojitele a pěstouny.Arkáda také nabízí služby: doprovázení pěstounských rodin, vzdělávání pěstounů, poradenské a terapeutické služby pro pěstounské rodiny a realizuje osvětovou činnost v oblasti náhradní rodinné péče.
Asociace náhradních rodin České republiky vznikla z potřeb náhradních rodičů celé České republiky. Je zastřešující organizací pro náhradních rodiny. Asociace nabízí náhradním rodičům možnost setkávání a výměny zkušeností s náhradní rodinnou péčí. Náhradní rodiče se mohou společným hlasem a činností asociace podílet na osvětě a propagaci náhradní rodinné péče a také na některých legislativních změnách.
"Věříme, že nejpřirozenějším prostředím pro dítě je rodina."
Barevný svět dětí již od roku 2004 pomáhá ohroženým dětem a jejich rodinám na území Prahy a ve Středočeském kraji. V současnosti realizujeme 3 projekty. V rámci nejmladšího projektu SLUŽBY PRO PĚSTOUNY od roku 2013 podporujeme celé pěstounské rodiny formou setkávání komunitních skupin, programu pro pěstounské děti a jejich sourozence, nabídkou vzdělávání a podpůrných služeb. Od roku 2014 pak s pěstouny uzavíráme dohody o výkonu pěstounské péče a rodiny doprovázíme.
Bunkr, o. p. s. je nezisková organizace, která reaguje na tíživé životní situace dětí, mladých lidí, doprovází je k dospělosti, podporuje sociální vazby v rodině i komunitě. Zabýváme se prevencí, řešíme příčiny, ne následky. Službami pěstounů chceme podporovat náhradní rodiče a děti vyrůstající v pěstounských rodinách.
Bydlení v SÁMOVCE je určeno pro mladé lidi ve věku 18–26 let, kteří vyrůstali v podmínkách dětského domova, v zařízení pro děti vyžadující okamžitou pomoc, v pěstounské péči nebo v dysfunkčních rodinách. Mladým dospělým program umožňuje jak dostupné bydlení, tak i podporu při vlastním rozhodování o dalších životních krocích. Klientům programu dáváme příležitost stát se soběstačnými a obstát v samostatném životě, bezpečně je v procesu osamostatňování doprovázíme.
Organizace poskytuje vzdělávací a odlehčovací služby náhradním rodinám. Poskytuje doprovázení, individuální přístup při řešení konkrétních situací, integraci náhradních rodin v rodinných programech, letní rodinné tábory a příměstské tábory pro předškolní děti.
Centrum integrace dětí a mládeže, o.s. (CID) se od roku 1991 zabývá poradenskou, integrovanou a
terapeutickou činností, poskytuje sociální služby, primárně preventivní programy a pomoc dětem a mládeži se specifickými potřebami,klubové volnočasové aktivity,integrované tábory a ozdravné pobyty pro rodiče s malými dětmi, děti a mládež, dále vzdělávání a odbornou praxi.
Komplexní služby v oblasti náhradní rodinné péče dle zákona č. 359/1999 Sb., včetmě uzavírání dohod o výkonu pěstounské péče. Setkávací, informační, vzdělávací
a pohybové aktivity pro rodiny s malými dětmi. Prostřednictvím společných aktivit dětí, rodičovského sdílení, zprostředkování informací a kontaktů a poskytnutím kvalitního zázemí, podporujeme rodiny v jejich přirozeném rodičovském přístupu a umožňujeme jim kvalitně společně trávit volný čas.Služby pro rodiny s dětmi v náhradní rodinné péči a zájemce o NRP.
Centrum naděje a pomoci (CENAP) nabízí poradenství a pomoc v souvislosti s těhotenstvím, mateřstvím, rodičovstvím.
Poskytujeme komplexní služby v oblasti náhradní rodinné péče před i po přijetí dítěte. Organizace má pověření k výkonu sociálně-právní ochrany dětí. Nabízíme možnost uzavření dohody o výkonu pěstounské péče a následně doprovázení pěstounských rodin. Své služby nabízíme také osvojitelů a dětem v osvojení.
Poskytované služby:
Služby před přijetím dítěte do rodiny:
sociální poradenství
právní poradenství
psychologické poradenství
dlouhodobá podpora a doprovázení uchazečů o NRP
organizování setkání pro zájemce o NRP
Služby během přijetí dítěte a po přijetí dítěte do NRP:
sociální poradenství
Občanské sdružení Centrum pro dítě a rodinu Valika vzniklo za účelem
1) osvětové, publikační a vzdělávací činnosti v oblasti péče o ohrožené děti a jejich rodiny a náhradní péče
2) výkonu sociálních služeb a činností v rámci sociálně-právní ochrany dětí
3) poskytování školících, poradenských a podpůrných služeb pro ohrožené děti a jejich rodiny a pro zájemce o náhradní péči
4) spolupráce se státními, krajskými, samosprávnými i nestátními institucemi a společnostmi podílejícími se na péči o ohrožené děti a náhradní péči
Poskytujeme komplexní podpůrné služby rodinám s dětmi v náhradní rodinné péči před i po přijetí dítěte. Zaměřujeme se převážně na rodiny z Ústeckého kraje,ale některých aktivit se zúčastňují také rodiny z jiných krajů (Liberecký, Středočeský a Praha).
Služby pro pěstouny
Asistence klíčového pracovníka - pracovník, který rodinu doprovází, je v pravidelném osobním kontaktu s pěstouny, který probíhá většinou v přirozeném prostředí rodiny. Pracovník podporuje pěstouny k reflexi jejich náhradního rodičovství, posiluje kompetence pěstounů, plánuje společně s nimi další služby pro dítě či celý rodinný systém. Nabízí prostor pro řešení aktuálních obtíží rodiny a také pro práci na dlouhodobých zakázkách rodiny a dětí v ní (např. posílení vztahové vazby mezi dítětem a pěstouny, podpora identity přijatého dítěte apod.). Frekvenci setkávání klíčového pracovníka s rodinou určují aktuální potřeby rodiny, minimálně však 1x za dva měsíce.
Zajištění krátkodobé péče - jedná se o zajištění péče o děti v krizových či neodkladných situacích (např. návštěva lékaře, vyřizování úředních záležitostí atd.). Tuto péči zajišťujeme během provozu v mateřském nebo rodinném centru, mimo provozní dobu v domácím prostředí.
Zajištění celodenní péče (respitní péče - alespoň 14 dnů v roce pro děti od 2 let) - smyslem respitní péče je odpočinek pěstouna, čas na relaxaci a načerpání sil. Tato péče je realizována táborovými pobyty, víkendovými akcemi nebo aktivizačně vzdělávacími pobyty pro rodiny s dětmi.
Poskytování poradenství
poradenství v oblasti speciální pedagogiky - např. poruchy učení a poruchy pozornosti spojené s hyperaktivitou
poradenství v oblasti výchovy a péče o dítě - např. specifika různých vývojových fází, zvládání krizových situací, návrat dítěte do původní rodiny a přechod do náhradní rodiny, specifika různých skupin (etnických, týraných a zanedbávaných dětí)
individuální poradenství - v oblasti výchovy, rodinných vztahů, obtížných situací v rodině
psychologické a psychoterapeutické poradenství - individuální i rodinná terapie, terapie hrou (pro děti od 3 do 10 let) Pokud se rodina ocitne v situaci, kdy potřebuje k řešení problému jiného konkrétního specialistu, kontakt na něj jí zprostředkujeme.
Vzdělávání - vzdělávání pěstounů je realizováno formou kurzu nebo na vzdělávacích seminářích. Kurz Filiální terapie - trénink rodičovských zručností probíhá 1x týdně po dobu 10 týdnů a pěstouni si absolvováním kurzu splní všech 24 hodin povinného vzdělávání dle novely zákona č. 359/1999 Sb. Kurz zahrnuje jak teorii, tak především praktické rady a tipy týkající se výchovy dítěte - např. jak pomoci dítěti vyrovnat se s jeho pocity, kdy a jak nastavit hranice, budování pocitu kompetence u dítěte...). Kurz je možné absolvovat individuálně nebo skupinově. Výhodou skupinového setkávání je možnost vyměňovat si zkušenosti, vzájemná podpora a sdílení. Vzdělávací semináře jsou zaměřeny vždy na konkrétní témata a účastí na vzdělávacím semináři si pěstouni splní 6 hodin povinného vzdělávání dle novely zákona č. 359/1999 Sb. Pro pěstouny, kteří mají uzavřenou dohodu o výkonu pěstounské péče u naší organizace je účast na kurzu i vzdělávacích seminářích zdarma.
Zajištění místa a asistence pro uskutečňování styku oprávněných osob s dítětem - setkání probíhá v prostorách Centra pro rodinu a děti Přerov za přítomnosti odborného pracovníka (nejčastěji klíčového pracovníka rodiny).
Centrum pro rodinu a sociální péči (CRSP), nezisková organizace, která již od roku 1992 nabízí rodinám volnočasové, vzdělávací a poradenské programy a také podporu v obtížných životních situacích.
Chceme, aby se Centrum pro rodinu a sociální péči stalo místem, kam budou lidé s důvěrou přicházet hledat podporu a inspiraci pro spokojený rodinný život.
Naše programy jsou určeny dětem, dospívajícím, snoubencům, rodičům, ženám, úplným i neúplným rodinám, seniorům a odborné veřejnosti.
Poskytujeme služby také osvojitelským rodinám.
Centrum pro rodinu a sociální péči Hodonín je nezisková organizace, jejímž posláním je hájit hodnoty manželství a rodiny v moderní společnosti, rozvíjet je a napomáhat vytvoření stabilního prostředí i v obtížných životních situacích. Stabilní prostředí s kvalitními vztahy mezi manželi, rodiči a dětmi a dětmi vzájemně je nejlepším předpokladem pro zachování funkčnosti rodiny pro uspokojování všech nutných potřeb dětí pro jejich zdárný vývoj a kvalitní život. Cílem aktivit je především negativním situacím předcházet, včas je
vyhodnocovat a hledat příčiny.
Posláním Centra pro rodinu Náruč, z.s. je podpora rodiny, poskytování služeb a pomoci všem jejím členům a subjektům spolupracujícím s rodinou. Centrum poskytuje služby v oblasti náhradní rodinné péče, zajišťuje výkon sociálně právní ochrany dětí.
Poskytujeme komplexní služby v oblasti náhradní rodinné péče v intencích novelizovaného zákona č. 359/1999 Sb., včetmě uzavírání dohod o výkonu pěstounské péče. Dále služby pro pěstouny vyplývající z uzavřených dohod. Obecně poskytujeme pomoc rodinám před i po přijetí dítěte. Uskutečňujeme přípravy žadatelů o NRP i jejich dětí a z pověření Moravskoslezského kraje jejich posuzování.
Osvojitelským rodinám jsme připraveni pomoci formou bezplatného odborného sociálního poradenství.
Posláním Centra rozvoje pěstounské péče - pověřené osoby k výkonu pěstounské péče - je být cílové skupině partnerem, rádcem a průvodcem. Ve vzájemné součinnosti s cílovou skupinou přispívat v pěstounské rodině k vytvoření takových podmínek, které pomohou ke zdravému a harmonickému rozvoji dětí v pěstounské péči.
Cílem Centra rozvoje pěstounské péče je zvyšovat kompetence pečujících osob, budovat zdravou identitu dítěte, jeho zdravý vývoj a podporovat rodinné vazby dítěte.
Cílová skupina:
Děti, zejména děti svěřené do péče osoby pečující, osoby v evidenci a fyzické osoby - zájemci o pěstounskou péči, které trvale žijí na území správního obvodu města Cheb.
Poskytujeme komplexní podporu pěstounským rodinám pečujícím o děti, které nemohou vyrůstat v původním rodinném prostředí. Naše služby jsou určeny pro rodiny, se kterými máme uzavřenou dohodu o výkonu pěstounské péče.
Působíme v sociálně vyloučených lokalitách na Toužimsku a Tepelsku, kde napomáháme k tomu, aby obyvatelé těchto komunit měli život ve svých rukou a nebyli závislí na pomoci zvenčí. Místa naší působnosti jsou: Dobrá Voda, Nová Farma, Služetín, Pěkovice, Křepkovice, Poutnov, Horní Poutnov, Hoštěc, Mrázov a města Toužim a Teplá v Karlovarském kraji, a to mj. prostřednictvím sociálních služeb sociálně aktivizační služby pro rodiny s dětmi a terénní programy, kde se snažíme upřednostňovat metodu komunitní práce. Jsme také pověřenou osobou k výkonu sociálně právní ochrany.
Služba Doprovázení pěstounů Cestou necestou nabízí doprovázení a podporu pěstounských rodin, vzdělávání pěstounů a odborné služby všem jejich členům. Naši klíčoví pracovníci s rodinami spolupracují podle jejich potřeb jak osobně, tak zprostředkovávají kontakt na odborné služby. Pro děti z pěstounských rodin pořádáme víkendové pobyty, týdenní letní pobyt a různé jednodenní akce.
Posláním služby PODPORA PRO PĚSTOUNY je podpora náhradních rodin, které pečují o děti, které nemohou být vychovávány ve vlastní rodině. Prostřednictvím doprovázení pomáháme v náhradních rodinách vytvářet podnětné prostředí pro zdravý vývoj svěřených dětí a pro zajištění harmonického prostředí pro všechny členy náhradní rodiny.
Naše činnost
Prostřednictvím doprovázení podporovat stabilní prostředí v náhradní rodině
Podporovat naplňování základních potřeb a všestranný rozvoj dětí v náhradní rodině
Poskytnutí odborné pomoci a zvyšování znalostí náhradních rodičů o problematice péče a výchovy svěřených dětí
Podporovat vztah dítěte s vlastní rodinou
Posláním služby je komplexní podpora rodiny jako bezpečného a harmonického zázemí pro zdravý vývoj a naplňování potřeb dítěte. Směřujeme k naplňování zájmů dítěte v pěstounské péči vzhledem k biologické i pěstounské rodině.
Cíle
Podporovat a provázet rodiny s dětmi v pěstounské péči v obtížných a krizových situacích.
Prostřednictvím dlouhodobé spolupráce nabídnout komplexní pomoc a podporu pěstounské rodině v oblasti péče o dítě a jeho výchovy.
Podpořit kvalitu pěstounské péče v rodinách pomocí vzájemného setkávání a sdílení zkušeností pěstounských rodin.
Naplňovat potřeby a zájmy dítěte v pěstounské péči.
Podporovat navazování a rozvíjení kontaktů dětí s biologickou rodinou a osobami blízkými.
Nabízíme komplexní pomoc dětem a mladým lidem z dětských domovů zejména v posledních letech jejich pobytu v dětském domově, při jeho opouštění a v začátcích jejich samostatného života.
Provázení pěstounských rodin vč. nabídky služeb. Podpora hostitelské péče pro děti z dětských domovů. Osvětová činnost.
Dětské centrum Čtyřlístek, p.o., je zařízením, které poskytuje sociálně právní ochranu dětí. Je určeno pro děti od narození do 3 let. Je registrováno také jako Zařízení pro děti vyžadující okamžitou pomoc, a to pro děti od narození do 18 let. Součástí zařízení je denní stacionář, rehabilitační a logopedická ambulance. DC poskytuje komplexní péči dětem se závažnými sociálními či zdravotními problémy. Jedná se o péči zdravotní, ošetřovatelskou, rehabilitační, výchovnou, sociálně právní. Dalšími službami jsou rodinné mediace, práce s biologickou rodinou, respitní péče apod.
Organizace poskytuje na území hlavního města Prahy sociální službu denní stacionář a chráněné bydlení, věnuje se terapii a odbornému poradenství v oblasti psychologie, logopedie, rehabilitace a pedagogiky podle M. Montessori a pořádá přípravné kurzy v rámci náhradní rodinné péče.
Středisko Hloubětín, Prosek, DAR v Dejvicích a Setkání v Měcholupech nabízí denní stacionář, středisko Domeček v Lahovicích a středisko Setkání chráněné bydlení. Poradenství a kurzy NRP probíhají v Rodinném centru Zdeňka Matějčka v Hloubětíně.
Zdravotnické zařízení poskytující komplexní péči dětem od narození zpravidla do 3 let věku. Pečujeme o děti se specifickými zdravotními potřebami, s postižením a děti ohrožené nevhodným sociálním prostředím.
V rámci činnosti Zařízení pro okamžitou pomoc "Šneček" pomáháme rodinám, které se na přechodnou dobu nemohou o své dítě postarat.V odůvodněných případech přijímáme k dětem maminky (k zácviku v péči,rehabilitaci,kojící).
Připravujeme děti k přijetí do náhradní rodinné péče, podílíme se na přípravě žadatelů.Nabízíme odbornou poradenskou péči a doprovázení.
Dětský domov, kapacita 16 dětí, pečujeme nejen o sourozence mladší tří let, využíváme rodinnou terapii,prvky komunitní práce, individuální péče, maximální spolupráce s rodinou, společné pobyty pro rodiče a děti, kontakty s rodiči a příbuznými.
Adite pro náhradní rodiny je jednou ze služeb, kterou poskytuje Diakonie Západ. Jejím posláním je doprovázet pěstounské rodiny při vytváření bezpečného a harmonického prostředí pro zdravý vývoj dětí. Služby jsou poskytovány bezplatně a diskrétně přímo v domácnostech či v atraktivním prostředí našich zařízení. Tým pracovníků vnímá náhradní rodinnou péči jako příležitost a šanci pro ohrožené děti.
Služba Adite pro náhradní rodiny poskytuje své služby na území Plzeňského kraje, Konkrétně v těchto oblastech: Plzeňsko, Rokycansko, Nýřansko, Domažlicko, Horšovskotýnsko, Sušicko, Horažďovicko, Stříbrsko, Stodsko.
Poskytujeme služby dlouhodobým i přechodným pěstounům.
Uzavíráme Dohody o výkonu pěstounské péče.
Realizujeme přípravy formou PRIDE.
doprovázení pěstounů - individuální přístup ke každé rodině. Sociální, psychologické a právní poradenství. Pořádání výletů, víkendů a táborů pro děti ve vlastní režii - větší možnost se s dětmi seznámit. Hlídání dětí v době nutnosti. Vzdělávání přizpůsobené potřebám pěstounů. Pomoc při kontaktu s původní rodinou dítěte. Další služby dle potřeb rodiny.
Posláním obecně prospěšné společnosti Dobrá rodina je podpora dětí a jejich rodin, rozvoj náhradní rodinné péče v České republice a naplňování nejlepšího zájmu dětí svěřených do náhradní rodinné péče prostřednictvím přípravy, podpory a doprovázení pěstounských a osvojitelských rodin, rozvojem moderních metod práce a aktivní účastí na veřejné diskusi o způsobech zajištění péče o ohrožené děti.
DOM je nevládní organizace působící v oblasti sociálních služeb.
Zřizuje sociální služby zaměřené na podporu mladých lidí, kteří mají nedostatečné nebo nevyhovující rodinné zázemí nebo se potřebují osamostatnit po ukončení náhradní péče (ústavní nebo pěstounské).
Posláním DOMU je podporovat klienty, aby dosáhli svých osobních cílů
a úspěšně se osamostatnili.
V rámci každodenní spolupráce DOMU s klienty jde o naplnění těchto základních cílů:
Uživit se a bydlet.
Znát svá práva a povinnosti.
Porozumět sobě i druhým.
Umět vyhledat a využít pomoc.
Poskytujeme komplexní podpůrné služby rodinám s dětmi v náhradní rodinné péči. Rodinám poskytujeme podporu, společné aktivity, terapeutické a vzdělávací služby a doprovázení náhradních rodin
Rozvíme moderní metody práce s náhradními rodinami a dětmi svěřenými do jejich péče.
Činnost organizace se v oblasti práce s rodinou datuje od roku 1993.
Hlavními cíly činnosti organizace jsou:
- podporovat děti z oblasti náhradní péče (děti z dětských domovů a děti žijící v pěstounské péči) v rámci procesu osamostatňování se po ukončení náhradní péče
- podporovat aktivity zaměřené na ochranu dětí a mládeže před sociálně nežádoucími a negativními jevy
- pomáhat rodičům s dětmi v náhradní rodinné péči při začleňování do běžného života
- poskytovat odborné poradenství (psychoterapeutické poradenství, výchovné poradenství,individuální psychologické poradenství, psychosociální pomoc
Organizace DOMINO působí ve:
Zlínském kraji – Zlín, Otrokovice, Uherský Brod, Uherské Hradiště, Chvalčov, Slušovice,
Moravskoslezském kraji – Nový Jičín, Kopřivnice, Bílovec,
Olomouckém kraji – Přerov, Šumperk.
Posláním organizace je podpora a doprovázení rodiny takovým způsobem, aby bylo dosaženo stabilního rodinného prostředí pro zajištění zdravého vývoje dítěte, jeho bezpečné a podnětné výchovy a pro spokojené a zdravé soužití všech členů rodiny.
Dům na půli cesty v Pohořelicích-Velkém Dvoře je zařízení poskytující pobytovou sociální službu. Jedná se o službu pro rodinu v pobytové formě na přechodnou dobu. Je určená osobám od 18 do 26 let v nepříznivé sociální situaci spojené se ztrátou bydlení, a to zpravidla po ukončení rodinné nebo ústavní péče nahrazující péči rodičů. V odůvodněných případech může být tato služba poskytnuta i cílové skupině mladých lidí, kteří dosud žili v původní rodině.
Dům tří přání, z.ú. je nestátní nezisková organizace, jejímž posláním je všestranná pomoc dětem a jejich rodinám v náročné životní situaci.
Služby poskytujeme dětem do 18 let a rodinám, které se potýkají s
obtížnou životní situací nebo krizí v rodině
problémy v komunikaci
obtížemi a nejistotami při výchově dítěte
vztahovými nebo emočními obtížemi dítěte
problémovým chováním dítěte
potížemi dítěte ve škole
traumatickými zážitky dítěte
Organizace Elim Opava nabízí komplexní služby pěstounům dle zákona o sociálně-právní ochraně dětí.
Naším posláním je podpora a doprovázení pěstounských rodin, kterým nabízíme pomoc při zajištění osobní péče o svěřené děti, respitní péči, zprostředkování odborné pomoci, vzdělávání pěstounů ad.
Jako priority pro své sociální projekty jsem si zvolili bezdomovectví, péči o nemocné a staré občany a pomoc rodinám a mládeži v sociálně nepříznivé situaci.
V oblasti sanace rodiny se orientujeme na rodiny sociálně znevýhodněné. Péči obracíme na děti a mládež žijící ohrožené rizikovými způsoby života.
Pro Hořovicko slouží v Lochovicích od roku 2006 Betlém - centrum pro rodinu a děti. Na Berounsku působí od roku 2008 Terénní program. V Lochovicích jsme v roce 2010 otevřeli Azylový dům pro matky/otce s dětmi s kapacitou 10 lůžek pro dospělé a 20 lůžek pro děti včetně krizového lůžka.
Občanské sdružení pomáhá týraným, zanedbávaným, zneužívaným, opuštěným a jinak sociálně ohroženým dětem.
HLAVNÍ SMĚRY ČINNOSTI FOD:
Zřizování a provoz zařízení pro děti vyžadující okamžitou pomoc Klokánek
Vyhledávání náhradních rodin pro děti, které „nikdo nechce“ - „rozhodnutím MHMP a MPSV nám tato činnost (vyhledávání náhradních rodin) byla s účinností od 18. 8. 2014 zakázána“
Osvěta
Snaha o zlepšení legislativy i praxe na úseku ochrany dětí
HoSt nabízí podporu a provázení rodin s dětmi do 6 let prostřednictvím vyškolených dobrovolníků s rodičovskou zkušeností, kteří docházejí do domácností rodin. Vedle podpory ve výchově a péči o děti a společně tráveného času s dětmi nabízí dobrovolník možnost neformálně si popovídat, sdílet radosti a starosti rodičovství a vnést do života rodičů a dětí nové podněty na základě přátelského vztahu. Pomáháme rodičům, kteří jsou osamělí , nejistí v péči a výchově dětí nebo kteří prožívají náročnou životní situaci (odchod, úmrtí partnera).
Pracujeme s rodinami našich dětských klientů, kterým poskytujeme komplexní podporu a posilujeme jejich samostatnost. Společně se snažíme zvládnout nepříznivou situaci a vracet do života dětí bezstarostnost.
Mikuláš 365, o.p.s. je pražská nezisková organizace, od roku 2005 zapsaná v rejstříku Městského soudu v Praze, oddíl O, vložka 379. Od počátku se její zaměstnanci věnují problematice dětí a těch, kteří o ně pečují. Za tu dobu získali cenné zkušenosti se vzděláváním dětí a mládeže z dětských domovů či pěstounských rodin. Jejich práce s cílovou skupinou je komplexní, proto zahrnuje jak vychovatele a náhradní rodiče, tak vlastní rodiče dětských klientů.
Zaměřujeme se na práci s dětmi, dospívajícími a mladými dospělými, kteří vyrůstají či vyrůstali mimo přirozené rodinné prostředí nebo v náhradní rodinné péči a potřebují specifickou, komplexní podporu při odchodu z této péče a podporu k osamostatnění se.
Klientům můžeme nabídnout individuální poradenství, doprovázení, psychoterapeutickou pomoc. Nabízíme skupinová setkání na různá témata, volnočasové i vzdělávací aktivity.
Posláním klubu náhradních rodin je pracovat v oblasti kulturní, vzdělávací a sociální a podporovat tak pěstouny, poručníky a osvojitele. Činnost klubu je zaměřena na vzdělávání a osvětu, na smysluplné využití volného času dětí i dospělých, na pořádání společných akcí.
Klub náhradních rodin je součástí RC Routa Čelákovice.
Klub nabízí podporu a pomoc náhradním rodinám (pěstounům i osvojitelům), žadatelům a zájemcům o náhradní rodinnou péči.
Na základě pověření o sociálně-právní ochraně dětí uzavíráme dohody o výkonu PP v oblasti Středočeského kraje a Prahy. Doprovázíme náhradní rodiny a pomáháme jim při kontaktu s původní rodinou dítěte.
Pořádáme odborné přednášky a vzdělávací pobyty související s náhradním rodičovstvím. Při vzdělávacích akcích je vždy zajištěn program pro děti.
Poskytujeme poradenství v oblasti náhradní rodinné péče.
Posláním klubu náhradních rodin je pracovat v oblasti kulturní, vzdělávací a sociální a podporovat tak pěstouny, poručníky a osvojitele. Činnost klubu je zaměřena na vzdělávání a osvětu, na smysluplné využití volného času dětí i dospělých, na pořádání společných akcí.
Posláním klubu náhradních rodin je pracovat v oblasti kulturní, vzdělávací a sociální a podporovat tak pěstouny, poručníky a osvojitele. Činnost klubu je zaměřena na vzdělávání a osvětu, na smysluplné využití volného času dětí i dospělých, na pořádání společných akcí.
Kolpingova rodina Smečno je občanské sdružení, které bylo založeno 30. 3. 2001. Sdružení si bere za cíl pořádat a dále rozvíjet preventivní programy pro rodiny a svým působením obhajovat na veřejnosti smysl rodiny a její nezastupitelnou roli.
Náplní naší činnosti jsou jednak pobytové projekty, soustředěné do objektu Rodinné centrum Smečno, jednak denní docházkové služby, z nichž většina probíhá v Rodinném centru Slaný a malá část v Berouně. Poskytujeme i služby terénní, kdy naši odborníci vyjíždí přímo do rodin klientů.
Cílem naší organizaceje:
- podporovat pěstouny v péči o děti a flexibilně pomáhat v jejich stabilitě a „dostatku síly“ na vytváření spokojeného prostředí pro děti
- pozorovat a podporovat naplňování základních potřeb dětí vyrůstajících u náhradních rodičů
- nabízet a zajišťovat náhradním rodičům vzdělávání, umožnit sdílení svých zkušeností a možnost konzultace problémů, které se mohou objevit v oblasti pěstounské péče a výchovy
Lata je nestátní nezisková organizace, která se již od roku 1994 zabývá pomocí ohroženým dětem a mládeži ve věku 13 - 26 let a rodinám na území Prahy a Středočeského kraje. V programu Ve dvou se to lépe táhne mladým lidem pomáháme zvládat jejich nepříznivou nebo ohrožující situaci a posilujeme jejich samostatnost. K tomu využíváme vrstevnickou podporu dobrovolníka a další navazující služby pro klienta a jeho rodinu. V programu Podpůrná ind. práce s rodinou se zaměřujeme na rodinu jako celek, zejména formou terénní sociální práce.
Latus je občanské sdružení centrum pro dítě a rodinu. Nabízí služby pro děti a rodiny.
Poskytujeme a rozvíjíme sociální služby a aktivity ve prospěch rodiny, dětí a mládeže.
Vytváříme programy pro rodiny a pro děti a mládež ve věku od 6 do 20 let. Poskytujeme sociálně-aktivizační služby pro rodiny s dětmi, služby pro pěstounské rodiny, terénní služby pro rodiny i pro děti a mládež. Provozujeme Nízkoprahové zařízení pro děti a mládež Klub Zvonice, Rodinné centrum Kostička a Poradnu pro rodiny. Pořádáme akce, besedy, semináře pro širokou veřejnost, podnikatele i pro neziskovky.
Letní dům pomáhá od roku 1997 dětem a mladým lidem z dětských domovů a rodinám. Pracuje dlouhodobě a cíleně, tvořivě rozvíjí osobnost, pomáhá v krizovém období a podporuje vztahové vazby v prostředí, kde děti a mladí lidé vyrůstají. Nabízí služby ohroženým rodinám, pěstounům a dětem a mladým lidem z dětských domovů.
Podpora pěstounů
Poskytujeme odbornou pomoc náhradním rodičům. Pěstouni si mohou zvolit jak komplexní doprovázení na základě uzavřené dohody o výkonu pěstounské péče, tak i jednotlivé služby. Mezi ně patří vzdělávání (např. klub pro pěstouny), poradenské a terapeutické služby (vč. videotréninku interakcí), asistovaný kontakt. Pracovníci Letního domu se také podílejí na přípravách žadatelů o pěstounskou péči nebo adopci.
Liga lidských práv je česká nevládní organizace, která se zaměřuje na ochranu lidských práv v rozsahu, v kterém tato práva garantuje Listina základních práv a svobod a závazné mezinárodní smlouvy. Liga prosazuje lidská práva pro zvýšení kvality a důstojnosti života, a to za pomoci výzkumu, vzdělávání, vedení strategických právních případů a předkládání argumentů a řešení.
Vizí Ligy lidských práv je taková společnost, kde jsou v běžném životě dodržována lidská práva a v případě jejich porušení se jednotlivec může účinně bránit.
odborné služby zaměřené na poradenství, trénink a vzdělávání rodičů, včetně prevence a řešení výchovných problémů s přesahem do spolupráce se školami
Organizace NA DLANI, o.p.s., je krajskou neziskovou organizací, která působí ve Zlínském, Moravskoslezském a Olomouckém kraji.
Na základě poskytovaných služeb se snažíme posilovat funkčnost rodiny, upevňovat vztahy mezi jednotlivými členy, rozvíjet rodičovské role a integrovat rodiny do společnosti. Naše aktivity se zaměřují na oblast náhradní rodinné péče, jelikož se domníváme, že každé dítě má právo vyrůstat v rodině, byť náhradní.
Posláním nadace je podpora právnických a fyzických osob sledujících obecně prospěšné cíle, zejména se zaměřením na podporu projektů a aktivit sociálního charakteru.
Nadace poskytuje příspěvky jak fyzickým, tak právnickým osobám - neziskovým organizacím, pokud jejich projekty souvisí s posláním a cíli nadace. Pomoc nadace směřuje především k ohroženým dětem za účelem prohloubení všestranné péče o ně a sociálně slabým rodinám, lidem nemocným a s handicapem. Jednou z priorit nadace je rozvoj náhradní rodinné péče. Podrobné informace o výši podpory v jednotlivých oblastech se dočtete ve výročních zprávách.
Nadace Naše dítě pomáhá dětem od roku 1993
Hlavním posláním Nadace Naše dítě je pomoc týraným, zneužívaným, handicapovaným, ohroženým a opuštěným dětem, které se ocitnou v obtížné životní situaci.
Nadace Naše dítě se snaží dlouhodobě pomáhat:
dětem z problémových rodin a dětem v ústavní výchově
(dětské domovy, kojenecké, diagnostické, výchovné ústavy)
dětem zneužívaným a týraným
dětem ohroženým, které se ocitnou v obtížné životní situaci
dětem mentálně a fyzicky handicapovaným
a to především formou:
přímé finanční podpory (granty, individuální žádosti)
osvětové činnosti (vydávání publikací)
Pomáháme dětem z dětských domovů a pěstounských rodin ve věku 14-26 let se správným výběrem studia a se vstupem na trh práce. Připravujeme je na to, aby po odchodu z dětského domova plynule navázaly na běžný, samostatný život a nekončily závislé na podpoře státu nebo v nejhorších případech na ulici.
Máme jasný cíl, chceme, aby tito mladí lidé uspěli jak v osobním, tak i v profesním životě.
Poslání
Posláním obecně prospěšné společnosti NÁHRADNÍ RODINY ÚSTECKÉHO KRAJE je poskytovat informace, podporu a pomoc náhradním rodičům, jejich přijatým i vlastním dětem a zájemcům o náhradní rodinnou péči v oblasti sociální, psychologické, výchovné a vzdělávací, právní a volnočasové.
Cíl
Cílem obecně prospěšné společnosti NÁHRADNÍ RODINY ÚSTECKÉHO KRAJE je zlepšit podmínky pro výkon pěstounské péče v rodinách, tak aby svěřené děti mohly prožívat šťastné a spokojené dětství, následně pomoci svěřeným dětem osamostatnit se. Dalším cílem je získat nové zájemce o náhradní rodičovství.
Jaké služby poskytujeme:
Obecně prospěšná společnost NÁHRADNÍ RODINY ÚSTECKÉHO KRAJE poskytuje služby dle zákona č. 359/1999 Sb. o sociálně právní ochraně dětí a to osobám pečujícím, se kterými uzavírá dohodu o výkonu pěstounské péče (§ 47b). Jedná se o výchovnou a poradenskou péči při výkonu pěstounské péče a o sledování výkonu pěstounské péče.
Posláním obecně prospěšné společnosti NÁHRADNÍ RODINY ÚSTECKÉHO KRAJE je poskytovat informace, podporu a pomoc náhradním rodičům, jejich přijatým i vlastním dětem a zájemcům o náhradní rodinnou péči v oblasti sociální, psychologické, výchovné a vzdělávací, právní a volnočasové.
Posláním organizace Náhradním rodinám, o.p.s. je rozvoj náhradní rodinné péče na území Karlovarského kraje. Prostřednictvím podpory a doprovázení stávajících náhradních rodin přispíváme k zdárnému procesu péče o přijaté dítě a pozitivnímu vnímání náhradní rodinné péče laickou veřejností. Úkolem pracovníků organizace je seznamovat širokou veřejnost se skutečností, že náhradní rodinná péče je pro další zdárný vývoj dítěte vhodnější, než péče ústavní.
Zajištění povinného vzdělávání pro pěstouny s ohledem na to, aby reálně zvyšovalo jejich kompetence a odráželo potřeby rodiny, podpora dítěte při kontaktech se svou biologickou rodinou formou přípravy pěstounů, podpora pěstounských rodin v plnění povinností vyplívajících ze zákona, opakované seznamování pěstounů s těmito povinnostmi a právy, poskytování poradenství zejména v oblasti výchovy a sociálně právních záležitostech.
Odborná organizace zaměřená na klinickou práci v oblasti péče o děti s komplexním vývojovým traumatem a poruchami attachmentu. Zejména se zaměřuje na děti, které zažily ústavní péči a žijí v adoptivních nebo pěstounských rodinách.
Natama pracuje s žadateli o NRP tak, aby byli důkladně a odborně připraveni. Snižuje riziko rozpadu rodiny. Poskytuje specializovanou kvalifikovanou poradenskou a terapeutickou péči dětem a rodinám, popřípadě rodičům. Natama prosazuje odbornost a odpovědnost v oblasti realizace pěstounské péče (profesionalizaci) a osvojení. Využívá zahraniční zdroje.
Posláním služeb pro pěstouny je dlouhodobá podpora rodin s dětmi v náhradní rodinné péči prostřednictvím doprovázení a poskytnutí nebo zprostředkování poradenství, vzdělávání a odlehčovací (respitní) péče.
Naše služby jsou určeny dlouhodobým pěstounům, příbuzenským pěstounům a poručníkům i osobám v evidenci, dětem svěřeným do náhradní rodinné péče a dětem, které se ocitly v závažné životní situaci a kontaktují nás.
Našim cílem je dítě žijící v bezpečném, stabilním a podpůrném prostředí - náhradní rodině, jeho kontakt s biologickou rodinou a když je to možné, tak návrat do ní.
Služba nabízí pomoc a podporu pěstounským rodinám, pomáhá zajistit vzdělávání. Pracovníci posilují rodinné vztahy a vazby, pracují na souladu mezi jednotlivými členy rodiny.
CENTRUM PRO RODINU OKÉNKO
Nabízí pěstounským rodinám
pochopení, podporu a individuální přístup.
Doprovázení pěstounských rodin v souladu s novelou zákona o sociálně právní ochraně dětí.
Našim pěstounským rodinám poskytujeme:
Pomoc při zajištění péče o svěřené dítě v situacích jmenovaných zákonem.
Psychologickou, terapeutickou, či speciálně pedagogickou pomoc dle aktuální potřeby jednotlivých členů rodiny.
Zajišťujeme skupinové i individuální vzdělávání pěstounů.
Poslání organizace:
Posláním organizace Pěstounské rodiny kraje Vysočina je zajistit dětem, které nemohou vyrůstat ve své vlastní rodině, bezpečné náhradní rodinné prostředí prostřednictvím doprovázení, poradenství a vzdělávání náhradních rodičů.
Cíle poskytování SPO
Podpora příznivého vývoje a všestranného rozvoje dítěte v náhradní rodině
Doprovázení a podpora náhradních rodin od přijetí dítěte do náhradní rodiny do ukončení náhradní rodinné péče
Podpora a poradenství náhradním rodinám v obtížných a krizových situacích
Podpora a poradenství dětem opouštějícím náhradní rodinnou péči
Zvyšování odbornosti náhradních rodičů
Zvyšování počtu žadatelů o náhradní rodinnou péči
Kvalitní příprava žadatelů o náhradní rodinnou péči
Zvyšování informovanosti laické i odborné veřejnosti o problematice náhradní rodinné péče
Poskytujeme komplexní služby v oblasti náhradní rodinné péče - před i po přijetí dítěte. Jsme osobou pověřenou k výkonu sociálně-právní ochrany dětí. K našim činnostem patří posuzování žadatelů o NRP včetně přípravy na přijetí dítěte do rodiny. Zajišťujeme doprovázení náhradních rodičů, rodinné terapie, asistované kontakty dětí v pěstounské péči s biologickou rodinou, vzdělávání náhradních rodičů.
Posláním Poradny pro rodinu Pardubického kraje v oblasti náhradní rodinné péče je podílet se na odborném posuzování zájemců o přijetí dítěte do osvojení či pěstounské péče, zajišťovat jejich odbornou přípravu před přijetím dítěte do rodiny a prostřednictvím komplexního odborného poradenství provázet a podporovat rodiny, které již dítě do své péče přijaly.
Poradna poskytuje manželské a rodinné poradenství dle zákona o sociálních službách, a to formou individuálních, párových, rodinných a skupinových konzultací. Vedle hlavní činnosti působí poradna také v oblasti preventivní a prorodinné a v souladu se svým posláním a s pověřením k výkonu sociálně-právní ochrany dětí realizuje další aktivity: asistovaný kontakt rodičů a jejich dětí na půdě poradny (děti v NRP, děti z rozvedených rodin), systematická podpora náhradních rodin, případové konference, kazuistické semináře pro sociální pracovnice, besedy o výchově a rodičovské kluby a další.
Poskytujeme odborné sociální poradenství se zaměřením na podporu klienta v obtížné životní situaci pro všechny věkové kategorie.
Na základě pověření k výkonu sociálně-právní ochrany dětí poskytujeme pomoc a poradenství rodinám při řešení výchovných nebo jiných problémů souvisejících s péčí o dítě, dále pak uzavíráme dohody o výkonu pěstounské péče a poskytujeme pěstounským rodinám služby podle zákona o sociálně-právní ochraně dětí.
Poradna poskytuje služby rodinám s dětmi v náhradní rodinné péči a zájemcům o NRP včetně doprovázení pěstounů. Dále se zaměřuje na programy na posílení rodičovských kompetencí a zajištění asistovaných kontaktů.
Portus Prachatice, o.p.s. realizuje svou činnost již od roku 2006. V současné době má 4 sociální služby (2x NZDM, Krizové centrum a SAS pro rodiny s dětmi) a 2 preventivní služby - Primární prevence a Rodinné centrum. Oblasti náhradní rodinné péče se věnuje prozatím v rámci Krizového centra, kdy pěstounům nabízí poradenství a terapeutickou péči, podpůrné skupiny pro rodiče a děti. V rámci Rodinného centra zajišťujeme respitní péči pro děti pěstounů.
Centrum podpory pěstounských rodin pomáhá rozvíjet a podporovat náhradní rodinnou péči. Pěstounům nabízí uzavření Dohody o výkonu pěstounské péče, vzdělávání, doprovázení, poradenství, podporu při kontaktech s biologickou rodinou dítěte a další služby dle potřeby.
PREVENT 99 z.ú. (dříve OS PREVENT) působí od roku 1999 v Jihočeském kraji v oblasti práce s dětmi a mládeží (primární prevence, zážitková pedagogika, sociální služby pro děti a mládež), v oboru adiktologie (poskytuje sociální a terapeutické služby uživatelům drog a jejich rodinám) a vzdělávacích aktivit.
HLAVNÍ ČINNOST
- uzavírání dohod o výkonu pěstounské péče
- poskytování výchovné a poradenské péče osobě pečující, s níž pověřená osoba uzavřela dohodu o výkonu pěstounské péče
- pořádání přednášek v rámci poradenské činnosti a kurzů
- vyhledávání fyzických osob vhodných stát se osvojiteli nebo pěstounů - Česká republika
Usilujeme o zvyšování kvality života obyvatel městských částí hl. města Prahy a obcí Středočeského kraje, v nichž působíme. Poskytujeme dětem, mládeži, dospělým a rodinám s dětmi různé formy preventivních a poradenských sociálních služeb (terénní, ambulantní i pobytové), učíme je řešit obtížné a nepříznivé životní situace a pomáhat jim je překonat.
Psychocentrum – manželská a rodinná poradna Kraje Vysočina, p. o. poskytuje veřejnou službu formou odborného psychologického a sociálního poradenství, dále se zabývá oblastí sociálně právní ochrany dětí a náhradní rodinné péče.
Vzdělávací kluby pro pěstouny a pěstouny prarodiče
Psychocentrum – manželská a rodinná poradna Kraje Vysočina, p. o. Vás zve na tematicky zaměřená klubová setkání náhradních rodičů s odborným vedením, která se budou konat v Havlíčkově Brodě. Zabývat se budeme tématy týkajícími se výchovy, vývojové psychologie, náhradního rodičovství, kontaktu s biologickou rodinou aj., dle zájmu účastníků.
Psychocentrum - manželská a rodinná poradna kraje Vysočina, p.o., je odborné, sociální, psychologické pracoviště, které formou sjednaných návštěv v organizaci - tzv. konzultací - poskytuje podporu lidem, kteří se ocitli v osobní, vztahové, rodinné, sociální nebo životní krizi a nemohou svoji situaci zvládnout vlastními silami .
Psychocentrum - manželská a rodinná poradna kraje Vysočina, p.o., je odborné, sociální, psychologické pracoviště, které formou sjednaných návštěv v organizaci - tzv. konzultací - poskytuje podporu lidem, kteří se ocitli v osobní, vztahové, rodinné, sociální nebo životní krizi a nemohou svoji situaci zvládnout vlastními silami .
Psychocentrum - manželská a rodinná poradna kraje Vysočina, p.o., je odborné, sociální, psychologické pracoviště, které formou sjednaných návštěv v organizaci - tzv. konzultací - poskytuje podporu lidem, kteří se ocitli v osobní, vztahové, rodinné, sociální nebo životní krizi a nemohou svoji situaci zvládnout vlastními silami.
Psychocentrum - manželská a rodinná poradna kraje Vysočina, p.o., je odborné, sociální, psychologické pracoviště, které formou sjednaných návštěv v organizaci - tzv. konzultací - poskytuje podporu lidem, kteří se ocitli v osobní, vztahové, rodinné, sociální nebo životní krizi a nemohou svoji situaci zvládnout vlastními silami.
Odborná pracoviště se nacházejí v Jihlavě, Třebíči, Žďáře nad Sázavou, Havlíčkově Brodě a Pelhřimově.
Rodina u nás poskytuje služby a doprovází náhradní rodiny na území Zlínského a Moravskoslezského kraje.
Pomáháme nejen pěstounským rodinám, ale i rodinám s osvojenými dětmi. Uzavíráme Dohody o výkonu pěstounské péče.
Dále nabízíme:
- facilitaci případových konferencí
- organizování rodinných konferencí
Podporujeme rodiny s dětmi a pomáháme jim, když to potřebují.
Posunujeme hranice kvality života rodin žijících na Novoborsku a v okolí.
Rodina v centru je nestátní nezisková organizace působící v Novém Boru a okolí. Vznikla v roce 2005 jako mateřské centrum, jehož cílem bylo a je předcházet negativním jevům v rodinách, posilovat partnerské soužití a podporovat rodiče v péči o děti a při slaďování práce a rodiny.
Od roku 2012 podporujeme rodiny s náhradní rodinnou péčí – pěstounské rodiny. Zajišťujeme vzdělávání pro pěstouny, specifickou odbornou pomoc v obtížných situacích, odlehčovací pomoc a další služby dle Zákona o sociálně právní ochraně dětí.
V roce 2014 jsme začali pomáhat ohroženým rodinám. Rodičům a dětem, kteří se potýkají s nejrůznějšími problémy – rozvody, týráním drogami nebo alkoholem, problémy ve škole, trestnou činností apod. Nabízíme odbornou pomoc v klidném zázemí a přátelské atmosféře.
V roce 2016 jsme zřídili nízkoprahové zařízení pro děti a mládež NZDM Vafle, sociální službu provozovanou dle Zákona o sociálních službách. Poskytujeme zde dětem bezpečný prostor pro oddych bez hodnocení a posuzování. Pro děti organizujeme besedy, workshopy a doučování.
Poskytujeme komplexní služby v oblasti náhradní rodinné péče - před i po přijetí dítěte. Uskutečňujeme přípravy žadatelů o NRP a z pověření Moravskoslezského kraje jejich posuzování. Od roku 2014 také uzavíráme dohody o výkonu pěstounské péče.
Poskytujeme komplexní služby v oblasti náhradní rodinné péče v intencích novelizovaného zákona č. 359/1999 Sb., včetmě uzavírání dohod o výkonu pěstounské péče. Dále služby pro pěstouny vyplývající z uzavřených dohod. Obecně poskytujeme pomoc rodinám před i po přijetí dítěte. Uskutečňujeme přípravy žadatelů o NRP i jejich dětí a z pověření Moravskoslezského kraje jejich posuzování.
Poskytujeme komplexní služby v oblasti náhradní rodinné péče - před i po přijetí dítěte. Uskutečňujeme přípravy žadatelů o NRP a z pověření Moravskoslezského kraje jejich posuzování.
Poskytujeme komplexní služby v oblasti náhradní rodinné péče - před i po přijetí dítěte. Uskutečňujeme přípravy žadatelů o NRP a z pověření Moravskoslezského kraje jejich posuzování.
Sedmikráska nabízí prostor pro setkávání rodin - mateřské centrum. Nabízí volnočasové aktivity (výtvarné, taneční, hudební...) pro děti i dospělé, hlídání dětí. Dále poradenství pro rodiny s dětmi a pro osoby v krizi. Pořádá přednášky a besedy. Vyhledává osoby, které se chtějí stát náhradním rodičem. Pomáhá při výchově a péči o dítě.
Hlavní náplní Nadačního fondu Rozum a Cit je zajišťování návštěv v náhradních rodinách a s tím spojená konkrétní podpora konkrétního dítěte nebo náhradní rodiny, konkrétně daným projektem. Během roku připravujeme pro rodiny setkávání v různých regionech celé České republiky, společenské akce a vzdělávací kurzy nejen pro mladé dospívající lidi v náhradní péči.
Důležitou součástí je provozování kontaktní linky, především pro klienty, kteří se rozhodnou dát domov opuštěným dětem a pro dospívající děti, které těchto služeb využívají.
Posláním naší organizace je podpora dětí, které prožily trauma z odloučení od své biologické rodiny v procesu socializace a sociální adaptace během svého pobytu jak v ústavním zařízení tak v náhradní rodině, se zaměřením na provázení dětí v období přechodu z jednoho sociálního prostředí do jiného.
Druh obecně prospěšných služeb:
1/Vzdělávání rodin, dětí a mládeže v oblasti osobnostního a sociálního rozvoje pro efektivnější zvládání náročných životních situací.
2/Doprovázení a podpora sociálně znevýhodněných dětí a mládeže
3/Osvětová a publikační činnost
Centrum pomoci dětem, mládeži a rodině STŘECHA, poskytuje výchovnou, sociální a terapeutickou pomoc dětem, mladým lidem a jejich rodinám ohroženým sociálně patologickými jevy.Poskytujeme poradenské a sociálně terapeutické služby rodině s dítětem, u kterého je jeho vývoj ohrožen a u kterého existují další rizika ohrožení vývoje. Služby poskytujeme též v preventivním charakteru u rodin, kdy je možné předpokládat obtížné situace v průběhu vývoje dítěte. Odbornou podporu nabízíme rodičům a dětem v Náhradní rodinné péči. Zaměřujeme se na dlouhodobou podporu a doprovázení rodin
Jsme organizací pověřenou k uzavírání DOHOD O VÝKONU PĚSTOUNSKÉ PÉČE. Zároveň pomáháme náhradním rodinám s řešením dlouhodobých krizových situací prostřednictvím SOCIÁLNÍ SLUŽBY. Jako jedna z malá doprovázejících organizací v České republice se specializujeme na poskytování podpory a pomoci všem náhradním rodinám. Nejen pěstounským, ale i ADOPTIVNÍM (osvojitelským).
Více informací o jednotlivých formách provázení naleznete na našich webových stránkách.
Posláním Poradny je prosazovat a bránit právo každého dítěte vyrůstat v rodinném prostředí a provázet a podporovat rodiny s přijatými dětmi.
Uzavíráme Dohody o výkonu pěstounské péče.
Posláním Poradny je prosazovat a bránit právo každého dítěte vyrůstat v rodinném prostředí a provázet a podporovat rodiny s přijatými dětmi.
Uzavíráme Dohody o výkonu pěstounské péče.
Posláním Poradny je prosazovat a bránit právo každého dítěte vyrůstat v rodinném prostředí a provázet a podporovat rodiny s přijatými dětmi.
Uzavíráme Dohody o výkonu pěstounské péče.
Jsme nestátní nezisková organizace, která již více jak 20 let působí v oblasti náhradní rodinné péče.
Jako jedni z mála poskytujeme zcela kompletní služby v oblasti pěstounské péče. Uzavíráme dohody o výkonu pěstounské péče.
Brno - Anenská 10
Bystřice pod Hostýnem
Plzeň - Houškova 25
Praha - Ostrovského 3
Odloučené pracoviště Znojmo, nám. Armády 10
Sdružení sociálních asistentů
Poradenské a mediační centrum poskytuje poradenství pro biologické i náhradní (osvojení, pěstounská péče, poručenství) rodiny. Služba usiluje o zajištění stabilizovaného a dobře fungujícího rodinného prostředí. Poradenské a mediační centrum je v rámci odborného poradenství pro péči o děti zaměřeno na poskytování sociálně-právního, psychologického, pedagogického poradenství rodičům nebo osobám odpovědným za výchovu či podílejícím se na výchově dětí a rovněž samotným dětem. Nabízenou službou je rovněž mediace v rodinných sporech jako prostředek pro urovnávání vztahů v rodinách, a jako prostředek dosahování dohod a smíru.
Skleněnka, zapsaný spolek, se sídlem ve Veselí nad Moravou, je neziskovou organizací. Založená s myšlenkou podpory náhradní rodinné péče. Poskytuje služby, jejichž cílem je vytvořit provázanou strukturu podpory dětem vyrůstajících v náhradní rodinné péči a podpory náhradním rodinám. Má pověření k výkonu sociálně-právní ochrany dětí v rozsahu uzavírání dohod o výkonu pěstounské péče, poskytování výchovné, poradenské a vzdělávací činnosti.
Činnost spolku naplňuje cíle ve smyslu podpory potřeb dětí vyrůstajících v náhradních rodinách a podpory pěstounů v péči o tyto děti. Zajišťuje náhradním rodičům možnost dalšího vzdělávání a rozvoje v oblasti pěstounské péče. Hlavním cílem je tedy zvyšovat kvalitu života dětí vyrůstajících mimo vlastní rodinu, provázet a podporovat rodiče při výchově přijatých dětí a napomáhat tak ke stabilitě rodinného prostředí. Svých cílů dosahuje i nabídkou podpůrných služeb pro náhradní rodiny – respitní péčí a asistovaného kontaktu a další.
Školička je alternativou mateřské školy pro děti ve věku 3–7 let žijící v náhradní rodině. Formou a obsahem vychází vstříc specifickým potřebám dětí, které jejich zážitky v raném věku mohou limitovat při vstupu do běžného kolektivního zařízení.
Co program nabízí:
individuální péči v rámci malého kolektivu: skupina je tvořena maximálně deseti dětmi,
kterým se věnují tři lektoři
skupinové aktivity výtvarné, hudební, pohybové + předškolní přípravu
individuální terapii prostřednictvím hry
individuální plán rozvoje pro každé dítě
otevřenost a spolupráci s náhradními rodiči
Školička SÁMOVKA je alternativou mateřské školy pro děti ve věku 3–6 let žijící v náhradní rodině. Formou a obsahem vychází vstříc specifickým potřebám dětí, které jejich zážitky v raném věku mohou limitovat při vstupu do běžného kolektivního zařízení.
Školička nabízí
* individuální přístup v malém kolektivu do 10 dětí
* program vycházející z výukového programu pro MŠ
* terapeutickou a speciálně pedagogickou podporu + úzkou spolupráci s pečujícími osobami.
Posláním Programu pro pěstounské rodiny Slezské diakonie je podpora a provázení rodin při výkonu náhradní rodinné péče tak, aby děti v těchto rodinách měly odpovídající péči s ohledem na jejich potřeby, zájmy a původní rodinné a společenské prostředí. Cílem je rodina, která buduje zdravou identitu dítěte v náhradní rodinné péči.
Doprovázení pěstounských rodin na základě uzavřených dohod o výkonu pěstounské péče na území ORP: Bruntál, Ostrava, Havířov, Karviná, Orlová, Český Těšín, Frýdek-Místek, Třinec, Jablunkov.
Posláním Programu pro pěstounské rodiny Slezské diakonie je podpora a provázení rodin při výkonu náhradní rodinné péče tak, aby děti v těchto rodinách měly odpovídající péči s ohledem na jejich potřeby, zájmy a původní rodinné a společenské prostředí. Cílem je rodina, která buduje zdravou identitu dítěte v náhradní rodinné péči.
Doprovázení pěstounských rodin na základě uzavřených dohod o výkonu pěstounské péče na území ORP: Bruntál, Ostrava, Havířov, Karviná, Orlová, Český Těšín, Frýdek-Místek, Třinec, Jablunkov.
Posláním Programu pro pěstounské rodiny Slezské diakonie je podpora a provázení rodin při výkonu náhradní rodinné péče tak, aby děti v těchto rodinách měly odpovídající péči s ohledem na jejich potřeby, zájmy a původní rodinné a společenské prostředí. Cílem je rodina, která buduje zdravou identitu dítěte v náhradní rodinné péči.
Doprovázení pěstounských rodin na základě uzavřených dohod o výkonu pěstounské péče na území ORP: Bruntál, Ostrava, Havířov, Karviná, Orlová, Český Těšín, Frýdek-Místek, Třinec, Jablunkov.
Posláním Programu pro pěstounské rodiny Slezské diakonie je podpora a provázení rodin při výkonu náhradní rodinné péče tak, aby děti v těchto rodinách měly odpovídající péči s ohledem na jejich potřeby, zájmy a původní rodinné a společenské prostředí. Cílem je rodina, která buduje zdravou identitu dítěte v náhradní rodinné péči.
Doprovázení pěstounských rodin na základě uzavřených dohod o výkonu pěstounské péče na území ORP: Bruntál, Ostrava, Havířov, Karviná, Orlová, Český Těšín, Frýdek-Místek, Třinec, Jablunkov.
Posláním Programu pro pěstounské rodiny Slezské diakonie je podpora a provázení rodin při výkonu náhradní rodinné péče tak, aby děti v těchto rodinách měly odpovídající péči s ohledem na jejich potřeby, zájmy a původní rodinné a společenské prostředí. Cílem je rodina, která buduje zdravou identitu dítěte v náhradní rodinné péči.
Doprovázení pěstounských rodin na základě uzavřených dohod o výkonu pěstounské péče na území ORP: Bruntál, Ostrava, Havířov, Karviná, Orlová, Český Těšín, Frýdek-Místek, Třinec, Jablunkov.
Cílem SOS dětských vesniček je dlouhodobě pomáhat ohroženým dětem vyrůstat v láskyplném prostředí se svými vlastními rodiči nebo pěstouny. Organizace poskytuje zázemí pěstounským rodinám ve třech SOS dětských vesničkách, pěstounským rodinám žijícím mimo vesničky, rodinám ohroženým odebráním dítěte i dětem, které vyžadují okamžitou pomoc. SOS dětské vesničky fungují ve 134 zemích světa. V České republice jsou SOS dětské vesničky s více než pětačtyřicetiletou tradicí nejstarší nevládní neziskovou organizací poskytující pomoc ohroženým dětem.
Jsme nestátní organizace, která poskytuje odborné služby rané péče, podporu a pomoc rodinám, ve kterých se narodilo dítě se zrakovým nebo i s kombinovaným postižením.
Služby rané péče poskytujeme dětem se zrakovým a kombinovaným postižením a jejich rodinám.
Pomoc a podpora zejména pro mladé lidi odcházející z náhradní péče, provoz domů na půl cesty.
Spolek Pod křídly vzniklo v červnu 2000 na pomoc a podporu mladým lidem, kteří vyrůstali v dětských domovech, výchovných ústavech, v pěstounské péči a v sociálně slabých rodinách a kteří ve své dospělosti odcházejí do samostatného života.
Svou činností se spolek Pod křídly zaměřuje na:
realizaci projektu Pod křídly (stavby a provozování Domů na půl cesty)
realizaci projektu Občanská poradna při občanského sdružení Pod křídly
spolupráci se všemi subjekty a organizacemi, které se zabývají problematikou náhradní rodinné péče, mladých dospělých po ukončení pěstounské péče a ústavní výchovy v dětských domovech
Občanské sdružení Šťastný domov se zabývá volnočasovými aktivitami pro děti z pěstounských rodin, pro děti s postižením i pro děti zdravé = programy doprovázení, artetrapeutické dílny pro pěstounské rodiny, odlehčovací služby pro děti v PP, přednášky pro rodiče.
Naše občanské sdružení se zaměřuje, kromě jiných služeb, také na náhradní rodiče a děti v NRP.
Posláním programu Náhradní rodinné péče je podporovat, doprovázet a vzdělávat rodiny, kterým budou nebo již byly svěřeny nezletilé děti do náhradní rodinné péče. Rodiny doprovázíme od příchodu dítěte až po zletilost a dospělost dětí. Posilujeme náhradní rodiče ve výchovných dovednostech, v řešení náročných situací v soužití se svěřenými dětmi.
Cílem Střediska je, aby rodinná péče o ohrožené děti převládla nad péčí ústavní a aby se rozvíjel systém a služby náhradní rodinné péče.
STŘEP od roku 1995 rozvíjí, poskytuje a prosazuje sanaci rodiny na úrovni praxe i legislativy. Sanuje sociálně znevýhodněné rodiny s dětmi ohroženými zanedbáváním péče v situacích: prevence odebrání dítěte z rodiny, jeho umístění do zařízení pro výkon ÚV, v průběhu umístění do ÚV a návratu dětí z ÚV. Podporuje multidisciplinární spolupráci mezi SPO, NNO, ÚV atd., realizuje případové konference, metodické projekty, akreditované vzdělávací programy, publikační a další činnosti.
Jsme nezisková organizace, která poskytuje sociální služby v rámci Občanské poradny STROP a dále na Pracovišti pro náhradní rodinnou péči služby související s přijímáním a výchovou dětí v osvojení a pěstounské péči.
Pomoc při zajištění stabilního a bezpečného vlastního nebo náhradního rodinného prostředí pro dítě tak, aby byly naplňovány v největší možné míře jeho psychosociální potřeby, zejména v oblasti vztahové a emoční.
Cílová skupina:
rodiny s nezletilými dětmi ohrožené dlouhodobou nepříznivou situací nebo akutní krizí,
rodiče a jejich děti umístěné do ústavní výchovy nebo svěřené do náhradního rodinného prostředí,
účastníci odborné přípravy na přijetí dítěte do osvojení nebo pěstounské péče,
pěstouni (osoby pečující a osoby v evidenci) a děti, které mají svěřeny do péče,
rodiny přijímající dítě do péče před osvojením,
rodiny s osvojeným dítětem.
Pomoc při zajištění stabilního a bezpečného vlastního nebo náhradního rodinného prostředí pro dítě tak, aby byly naplňovány v největší možné míře jeho psychosociální potřeby, zejména v oblasti vztahové a emoční.
Cílová skupina:
rodiny s nezletilými dětmi ohrožené dlouhodobou nepříznivou situací nebo akutní krizí,
rodiče a jejich děti umístěné do ústavní výchovy nebo svěřené do náhradního rodinného prostředí,
účastníci odborné přípravy na přijetí dítěte do osvojení nebo pěstounské péče,
pěstouni (osoby pečující a osoby v evidenci) a děti, které mají svěřeny do péče,
rodiny přijímající dítě do péče před osvojením,
rodiny s osvojeným dítětem.
Tyto webové stránky jsou vytvářeny díky dobrovolné práci a nadšení Chrise Gardinera, Kateřiny Šlesingerové, Terezy Gardiner a Daniely Žilinčíkové, kteří mají mnohaleté zkušenosti s prací v sociálněprávní ochraně dětí v Čechách a na Slovenku a se snahami o změnu systému péče o děti vyrůstající mimo původní rodinu.
Podíleli na projektu Quality4Children, kde měli možnost setkat se s dalšími odborníky z celé Evropy.
Pro naše pěstouny pořádáme jednodenní vzdělávací akce, kdy zajišťujeme 8 hodin vzdělávání. V této době pečujeme o děti v pěstounské péči tak, aby měli pěstouni klid na vzdělávání.
Druhou formou vzdělávání jsou víkendové vzdělávací akce, kdy mají pěstouni možnost, splnit si dvanáct hodin vzdělávání za dva dny. Většinou se jedná o dvoudenní pobyt v penzionu, kdy je stanoveno téma školení, které se realizuje oba dny v délce 6 hodin. V době školení je zajištěna péče o děti. Ubytování a vzdělávání na víkendu je pro pěstouny zdarma.
Pěstouni mají také možnost využít individuálního vzdělávání.