Pro děti

DUBUC Marianne: JÁ NEJSEM TVOJE MAMINKA. Labyrint, 2017

Jednoho rána veverčák Otto nalezne před svým domem podivnou zelenou kouli. V ní se skrývá malé chlupaté stvoření. Otto mu poskytne přístřeší. Ale je rozhodnutý, že druhý den se vydá hledat jeho maminku… Citlivě podaný minimalistický příběh pro velké i malé od autorky knihy Ptáček a lev o tom, co skutečně znamená být rodičem.

WENINGEROVÁ Brigitte: DÍTĚ JE DÍTĚ. Thovt, 2014

Poté, co se po tatínkovi Žabákovi a mamince Žabákové slehla zem, dvě jejich malé žabičky zůstaly opuštěné. Paní Kosová, pan Krtek a pan Ježek by jim rádi pomohli, ale žádný z nich neví jak. Pak se ale objeví maminka Myšková a rozhodne se o žabičky postarat se slovy: „Dítě je dítě. A všechny děti potřebují střechu nad hlavou, místo na hraní, dobré jídlo a někoho, kdo je má rád!“ Všichni společně se malé žabičky postarají.

ČAPKOVÁ Blanka: JAK JSEM DOSTAL SÉGRU. Kosmas, 2006

Kuba je chytrý, veselý kluk, chodí do druhé třídy a občas zazlobí. Když jednou přijde ze školy s tím, že ho rozčilená paní učitelka nazvala rozmazleným jedináčkem, rodiče mu prozradí, že už nebude dlouho sám. Bude mít sestřičku ale ne miminko! Alence jsou čtyři rokya rodiče si ji přivezou z dětského domova. To jsou věci! A Kuba najednou neví, jestli se má těšit. Teď se určitě všichni budou točit jen kolem malé ségry!

LOUBAT Františka: NEBUĎ JAKO GADŽO. Ašta šmé, 2016

Michal vyrostl v dětském domově a stejně jako Honza si na to, co bylo před ústavní péčí, nepamatuje. Je umístěn v poměrně malém dětském domově, přilne k jedné z vychovatelek a podle svých vzpomínek v něm nestrádá. Ve škole je úspěšný a později bude úspěšný i profesně. Přesto se kloní k závěru, že v jeho případě systém pochybil a v dětském domově být neměl. Tím otevírá společensky aktuální otázku, jakou platnost dáme zásadní kritice systému ze strany dítěte, jenž z něj ale vyšlo – podle kritérií vlastních tomuto systému – jako jedno z nejúspěšnějších.

MAYROCK, Aija: Jak přežít šikanování. Portál, 2016

Šikana. Téma, které se týká každé školy a dokonce i každé školní třídy. Děti, které někdo šikanoval, se cítí podobně. Nechápou, proč se staly obětí šikanování, nerozumí tomu, co se děje.

HAVLÍČKOVÁ Jana, EICHLEROVÁ Ilona: Kouká Mína do komína. Portál, 2013

Soubor říkanek pro děti od 4 let je určen k procvičování výslovnosti všech hlásek českého jazyka.

TUČKOVÁ Jitka: Říkanky pro upevnění hlásek C, S, Z. Portál

Kniha je čtvrtou publikací z cyklu logopedických textů určených převážně dětem, které mají v řeči větší obtíže než pouze výslovnostní. Obsahuje ilustrované básničky, které slouží k upevnění ostrých sykavek C, S, Z v různých pozicích ve slově.

DOLTO Catherine, FAURE-POIRÉE Colline: Stydlivost – a co s ní? Portál

Některé děti se stydí více než jiné. V předškolním období ale není ostych nic neobvyklého, ať už ve vztahu k cizím lidem nebo dokonce i k některým členům rodiny. Knížka určená ke společnému čtení dětí s rodiči, případně s učitelkami v MŠ, otevírá cestu k tomu, aby si děti uměly stydlivost pojmenovat a naučily se ji překonat. Pro rodiče je cennou pomůckou k navázání hovoru s dětmi o jejich i vlastních emocích, jejich výhodách a úskalích.

DOLTO Catherine, FAURE-POIRÉE Colline: Žárlivost – a co s ní? Portál, 2013

Není ostuda žárlit, žárlivost občas potká každého. Ať už žárlíme na mladšího sourozence, na rodiče nebo závidíme kamarádovi hračku. Je ale dobré těmto pocitům porozumět a umět s nimi naložit. Knížka určená ke společnému čtení dětí s rodiči, případně s učitelkami v MŠ, otevírá cestu k tomu, aby si děti uměly žárlivost pojmenovat a naučily se ji zvládat. Pro rodiče je cennou pomůckou k navázání hovoru s dětmi o jejich i vlastních emocích, jejich výhodách a úskalích.

VERDICK Elizabeth, LISOVSKIS Marjorie: Jak přežít, když mě všechno štve? Portál, 2014

Každý se někdy naštve. Někteří lidé zvládají svůj vztek lépe než jiní. A někteří vypadají, jako by vůbec nebyli schopni svou zuřivost zvládat. Když má dítě vztek, jeho mozek a tělo reagují takhle: V hlavě se mu honí strašné věci, Chce křičet, ječet nebo řvát, Vycení zuby, Stáhne se mu žaludek, Má chuť kopat nebo dupat. Proč potřebuje tuto knihu? Knížka dítěti ukáže, jak zvládat náročné situace a jak si poradit s tím, že se mu něco nelíbí a má na něco vztek.

KAUFMAN Gershen, RAPHAEL Lev, ESPELAND Pamela: Jak přežít, když si nevěřím. Portál, 2014

Tato kniha je určena všem dětem, kterým se někdy spolužáci posmívali nebo se
K nim nechovali fér, a také dětem, které někdy mají pocit, že se jim nemůže nic
povést. Skutečné příklady ze života jim ukážou, jak se mohou zastat samy sebe
a postavit se těm, kdo je šikanují nebo se jim vysmívají, či svým starším sourozencům, kteří je někdy považují za mrňata.

NILSSON Frida: Gorila a já. Portál, 2015

Hlavní hrdinkou knihy je osmiletá Jonna, která žije v dětském domově.
Ředitelka ji nemá ráda a ochotně ji předá k adopci děsivé Gorile, která do domova jednoho dne přijede v otlučeném Volvu. Gorila žije na skládce a živí se prodejem šrotu. Jonna se nejprve Gorily bojí, myslí si, že ji chce sníst, ale postupně se s ní spřátelí.

NYSTROM, Carolyn: Pošlete ma preč? - Detský sprievodca: adopcia. Bratislava: Občianske združenie Návrat a Porta Libri, 2004

Ondra je adoptovaný. Jsou mu jen tři roky, když začne bydlet v novém domě s novou mámou a tátou a novými sestrami. Teď je mu deset. Možná se nepodobá nikomu z rodiny, ale je její součástí. Být adoptovaný znamená někam patřit. Ondrovi se ne vždy líbí, že je součástí této rodiny – zejména, když má povinnosti nebo když se na něho táta zlobí. V takových chvílich ho napadá tisíc otázek: Kde je moje skutečná máma teď? Proč se mě vzdala? Chybím jí vůbec? Dokázal bych jí najít? Chtěla by mě vidět? Přestanou mě adoptivní rodiče mít rádi?

MOJŽÍŠOVÁ, Zuzana: Dve-tri prasiatka. Bratislava: Občianske združenie Návrat a Asociácia náhradných rodín, 2006

Terapeutická pohádka. Všechy prasátka jsou si rovné, i když některé jsou trochu jiné.